Článok zo série: Ako sa rieši na Slovensku recyklácia starého oblečenia a aké sú možnosti na jeho ďalšie využitie?
Aká je typická cesta textilu? (pokračovanie)
Výroba oblečenia
Lacné oblečenie, ktoré kúpite v obchodoch v nákupných centrách bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené v krajinách tretieho sveta. Čo všetko stojí za nízkymi cenami oblečenia, ktorého je v obchodoch na tony? Pokles cien odevov je možný len z dôvodu znižovania cien nákladov, tzv. lacná pracovná sila, preprava a menej kvalitné materiály.
Dnes naše oblečenie vyrába približne 75 miliónov ľudí, 80 % z toho tvoria mladé ženy vo veku 18 až 24 rokov. Bohužiaľ, medzi tieto štatistiky môžeme zaradiť aj malé deti, ktoré často vypomáhajú v samotnej fabrike. Pracovný čas býva 14 – 16 hodín denne. Nepoznajú víkendy, pracujú 7 dní v týždni s (ne)povinnými nadčasmi. Keďže ich platy sú také nízke, nadčasy robia skoro stále.
Preprava
Cesta oblečenia z Ázie až do našich obchodov je dlhá, a tak zanecháva výraznú uhlíkovú stopu. Na prepravu materiálu do fabrík a oblečenia z fabrík do obchodu sa najčastejšie využíva lodná doprava.
Tá vo veľkom množstve znečisťuje životné prostredie. Výskumy tvrdia, že znečistenie z lodí každoročne spôsobuje asi 400 000 predčasných úmrtí na rakovinu pľúc a kardiovaskulárnych ochorení.
Zdroj: Freepik.
Cesta obyčajných riflí
Pre predstavu, ako sa oblečenie nacestuje, si môžeme vziať za príklad džínsy. Ich výroba si vyžaduje stovky litrov vody, pesticídy, čistiace prostriedky a tisíce kilometrov cesty, pokým sa dostanú do nášho obchodu.
Bavlna sa zvyčajne vyrába v Indii, niť v Pakistane, riflovina v Číne. Rifle môžu byť ušité a vyprané v Turecku. Zips môže pochádzať z Japonska. Jeden pár riflí teda môže precestovať až 65 tisíc kilometrov, pokým sa dostane do Európy. A to sme ešte nerátali výrobu chemikálií, ktoré sa používajú na čistenie, bielenie a farbenie.
TIP: Uprednostnite radšej oblečenie lokálnej výroby od domácich firiem a slovenských krajčírov.
Pripravené na predaj
Po preprave a distribúcii do jednotlivých obchodov oblečenie čaká už len na to, kedy si ho kúpite. Veľké množstvo kúskov sa však nikdy nedostane k svojim zákazníkom.
Nepredané oblečenie
Nepredané oblečenie má potom pred sebou niekoľko scenárov. Niektoré značky ho radšej spália, než by znížili jeho exkluzivitu zľavami, iné pod tlakom spoločnosti v posledných rokoch začali oblečenie darovávať charitám. Oblečenie, ktoré však nikto nechce a ktorého množstvo sa pri rýchlo striedajúcich trendoch neustále zväčšuje, končí na obrovských skládkach alebo v spaľovniach.
Hlboko v púšti Atacama na území Chile sa každoročne formujú nové duny. Nie sú z piesku, ale z nepredaného oblečenia z obchodov, môžete tam nájsť aj luxusné kabelky, šaty alebo topánky. Stovky nechcených kolekcií, ktoré nemali ani to šťastie, aby si našli zákazníka, ležia na slnku a vypúšťajú do ovzdušia toxíny a rôzne chemikálie.
Recyklácia na Slovensku
Na Slovensku sa recykluje približne len 15 % oblečenia. Textilným odpadom a jeho spracovaním sa u nás zaoberá Ministerstvo životného prostredia (MŽP). Súčasťou pracovnej skupiny Ministerstva životného prostredia je aj OZV ENVI – PAK.
V budúcnosti nás ako súčasť Európskej únie čaká povinnosť triediť textil. Triedený zber podľa materiálu MŽP sa očakáva od roku 2025 a budú ho zabezpečovať obce.
Zavedie sa systém rozšírenej zodpovednosti na textil. Zásada „znečisťovateľ platí“ sa tak prenesie aj na kategóriu textilných výrobkov. Znamená to, že za textilný odpad a jeho recykláciu budú zodpovední dovozcovia textilu a výrobcovia, od ktorých samotný textil pochádza.
Momentálne môžeme odovzdávať použitý textil do špeciálnych kontajnerov, ktoré sú prevádzkované charitou alebo súkromnými spoločnosťami. Väčšina týchto kontajnerov patrí spoločnostiam Ekocharita a Humana. Stále však platí, že vyhadzovaniu treba predchádzať a množstvo nášho dopadu znižovať.
Oprávnená organizácia ENVI-PAK
OZV ENVI – PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkoch podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje triedený zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu.
ENVI – PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI – PAK zasadzuje.
Ako naložiť s použitým oblečením v domácnosti?
S plytvaním treba bojovať už doma. Staré oblečenie môže s dobrým šijacím strojom a trochou kreativity získať nový život. Poďakuje vám za to nielen životné prostredie, ale aj vaša peňaženka.
Aký je rozdiel medzi upcyclingom a recykláciou?
Recyklácia je proces opakovaného použitia, a teda zhodnocovania už použitých či vyrobených materiálov a produktov. Upcycling je proces, ktorý dáva použitým alebo odpadovým materiálom a produktom nové využitie, kedy je výsledný produkt vyššej kvality, ako pred procesom upcyclingu. Recykláciou sa väčšinou vytvárajú produkty nižšej kvality, hoci nie vždy je to pravidlo.
Upcycling je však pred recykláciou ešte o jeden krok vpred, lebo sa snaží nepotrebným veciam dávať nové a užitočné využitie, ktoré predmetu nedovolí tak skoro skončiť na skládke.
Upcycling vášho oblečenia
Na internete nájdete stovky možností, ako si tričká či svetre zoriginálniť strihaním, viazaním, nášivkami a inými úpravami. Môžete tak napraviť jeho veľkosť, či zmeniť používanie.
Skvelým a jednoduchým nápadom sú napríklad reflexné nažehlovacie záplaty. Nielenže s nimi prekryjete dieru bez šitia, ale navyše na vás upozornia aj za zhoršenej viditeľnosti.
Vyrobte si odličovacie tampóny
Kto povedal, že odličovacie tampóny musia byť guľaté? Najjednoduchší spôsob je strihanie na malé obdĺžniky, ak však máte väčšiu trpezlivosť, pokojne vystrihnite aj kolieska.
Jednoducho vyrobíte dva rovnaké obdĺžniky (alebo kolieska). Vyberte látku, ktorá bude príjemná na vašu pokožku. Ako výplň je vhodné použiť hrubší materiál, napríklad bavlnu, a všetko zošite dokopy.
Kam nás cesta oblečenia teda zaviedla?
Cesta oblečenia je naozaj bolestivá pre životné prostredie aj pre zamestnancov pracujúcich v továrňach. Práve preto je dôležité, aby vám oblečenie mohlo slúžiť čo najdlhšie. Ďalšie tipy, ako využiť staré oblečenie v domácnosti nájdete v nasledujúcom diely článku o recyklácií oblečenia.