Oplatí sa investovať počas krízy? Tipy a odporúčania

Finančná kríza je zvyčajne spojená s recesiou, čo znamená obdobie poklesu hospodárskej výkonnosti v komplexnej ekonomike. Investovanie za týchto podmienok predstavuje obrovské riziko, keďže nestálosť (volatilita) trhu je vysoká, tým pádom budúcnosť zostáva neistá.

 

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že riešenie je v takomto prípade iba jediné: neinvestovať. V skutočnosti však existuje mnoho aspektov investovania počas recesie, ktoré skutočne stoja za zváženie. Niekoľko z nich vám predstavíme aj my, spolu s odporúčaniami z pohľadu investovania počas krízy.

 

Diverzifikácia


Diverzifikácia v tomto kontexte znamená to, že využijete niekoľko možností investícií. Čiže sumu, ktorú máte vyhradenú na tento účel, rozdelíte na rôzne menšie. Diverzifikované portfólio znižuje špecifické riziko, čím sa minimalizuje celkové riziko.
Diverzifikácia nespočíva len v investíciách do mnohých rôznych nástrojov, ale aj v tom, že by ste mali využiť rôzne triedy aktív. V závislosti od odvahy ísť do rizika môže časť portfólia pozostávať z relatívne nízkorizikových investícií (pevné dividendové akcie, štátne dlhopisy, drahé kovy a hotovosť), zatiaľ čo zvyšok sumy vložíte do rizikovejších nástrojov (rastové akcie, kryptomeny a CFD kontrakty/kontrakt na rozdiel).

Zdroj: Freepik.com

 

Investovanie do akcií počas recesie


Investovanie do akcií je vo finančnom svet často diskutovanou témou. Častým názorom je to, že počas krízy sa treba akciám radšej zďaleka vyhnúť. Počas hospodárskeho poklesu sa teda investori môžu oprávnene obávať o budúcnosť spoločností. Neistota zvyčajne vedie k impulzívnym, panickým predajom (sell-off), čo však v skutočnosti predstavuje určitý potenciál pre investorov. Vytvára to príležitosti na akciových trhoch. S primeranou dávkou opatrnosti môžu investori dosiahnuť mieru návratnosti, najmä ak zaujmú dlhodobý prístup.

 

Univerzálna záchrana, zlato


Zlato sa dá jednoznačne považovať za najobľúbenejší drahý kov z hľadiska investícií, práve kvôli diferzifikácii.
Investovanie do zlata je klasickou, univerzálnou záchranou. Kurz tejto suroviny sa pohybuje v nepriamej úmere s akciovým trhom (takže v priemere vykazuje v poslednom období výrazný nárast). Keď máte taký dojem a predpokladáte, že situácia sa bude naďalej zhoršovať, potom sa tento investičný nástroj bude pre vás ten ideálny. Popritom nebude na škodu zistiť to, ktorej suroviny sa v najbližšom období očakáva nedostatok a čo by v dôsledku toho mohlo zvýšiť jej hodnotu. Treba však podotknúť, že toto je už trochu riskantnejšia hra.

Zdroj: Freepik.com

 

A čo s hotovosťou?


Nedá sa príliš veľakrát zdôrazniť, že investovať by sa nemali peniaze, ktoré sú potrebné na každodenné, základné výdavky. Namiesto toho použite úspory, ktoré pre vás v najbližšom období nie sú kľúčové na prežitie. Základným pravidlom je mať finančnú rezervu vždy – ideálne v hotovosti. Budúcnosť sa nedá predpovedať stopercentne nikdy, a ako sme videli v roku 2020, určité krízy môžu byť obzvlášť významné pre mnohé odvetvia.
Každá recesia či kríza však môže priniesť aj skvelé investičné príležitosti. Náhly výpredaj na globálnych finančných trhoch môže nevyhnutne spôsobiť, že rôzne triedy aktív budú extrémne lacné.


 
Cesta je mať prehľad


Ak máte obavy z inflácie, pocity neistoty z krízy a nechcete nechať svoje peniaze na bežnom účte (alebo v prasiatku), no vo finančnom svete sa vôbec neorientujete, nezúfajte. Dnes už nie je ťažké dostať sa k hodnotným zdrojom informácií, akurát je potrebné vedieť selektovať. Pomôcť vám môže napríklad najväčšia investičná sieť na svete, ktorá sa volá eToro, ako aj sledovanie aktuálnych informácií z finančného sveta na internetovom portáli Financer.com.
 

 
Mohlo by Vás zaujímať