Za prekvapením svojho brata sa zrodila náučná pomôcka pre všetky vekové kategórie.
Priblížte nám čo ste robili pred projektom Lebo Mädveď a ako ste ho pomaly začali budovať?
Pred projektom Lebo Mädveď sme sa stretli na štúdiu architektúry v Bratislave na VŠVU v jednom ateliéri. Všetci traja sme stihli využiť možnosti vycestovať a prostredníctvom štúdia alebo stáže sme žili v krajinách ako Nemecko, Dánsko, Indonézia či Izrael. V ten istý rok ako sme sa spoznali, vyrobil Juraj prvé Mapucle Slovenska pre svojho brata ako darček na Vianoce. Doma a v okolí to zaznamenalo úspech tak sa rozhodol tomu dať šancu a teda aj názov a vizuál. Odvtedy na tom pomaly robil popri škole až sa k nemu po čase prirodzene pridala Erika a Patrik. Už je to vyše roka, čo pracujeme ako tím a odvtedy rastieme do krásy a kvality oveľa rýchlejšie.
Aká bolo motiváciou na vznik občianskeho združenia a nie s.r.o.?
Našim cieľom nie je iba vytvárať produkty ale aj sa venovať náučno-zábavným aktivitám a spolupracovať s podobnými už fungujúcimi iniciatívami. Primárne chceme spolupracovať so školami a vzdelávacími inštitúciami, ktoré zabezpečujú vzdelávanie mladých ľudí. Uľahčiť im ich prácu a zároveň motivovať ľudí spoznávať vlastnú krajinu a učiť sa hravým spôsobom. Na toto nám prišla forma občianskeho združenia dokonalá.
Mal niekto z Vás už skúsenosti s biznisom?
Nikto z nás pred tým nemal skúsenosť s biznisom. Vtipné je to, že celý projekt vznikol veľmi spontánne ako reakcia na pozitívnu spätnú väzbu. Na začiatku to vôbec nebolo myslené ako biznis projekt. Učíme sa postupne, krok po kroku. Snažíme sa robiť úmerné kroky našim schopnostiam a zároveň sa učíme za behu. V prvom rade je treba mať silnú motiváciu a prirodzený záujem. Zvyšok sa človek naučí ak chce.
Prečo používate drevo a nie iný materiál?
Začalo to tým, že používame to, s čím vieme pracovať a s čím radi pracujeme. Počas štúdia architektúry sme často robili architektonické modely z dreva, MDF a podobných materiálov. Prirodzene chceme pracovať s materiálmi, ktoré sú ekologickejšie a rýchlejšie sa vedia rozložiť. S prírodnými materiálmi sa ľudia radi hrajú a aj si k nim skôr vytvoria vzťah, o to viac v tejto plastovej dobe. Na druhej strane sa ale nebránime skúšaniu iných materiálov napríklad vo forme experimentálnych a limitovaných edícií našich produktov. Napríklad začíname spoluprácu s ekologickou iniciatívou Recyklátor, s ktorou chceme vyrobiť 3D tlačené puzzle Vysokých Tatier z recyklovaného plastu.
Môžete nám povedať ako prebieha výroba a komplet vznik produktu od návrhu, dizajnu až po kompletizáciu?
Všetko začína nápadom, ktorý môže vzniknúť spontánne v hlave jedného z nás, alebo po spoločnom brainstromingu, alebo môže vzniknúť ako reakcia na požiadavky našich zákazníkov. Spoločne sa snažíme prísť na to, či má tento nápad šancu uspieť na trhu, ale niekedy (a radi) aj experimentujeme. Následne sa do návrhu pustí Juraj alebo Patrik, podľa toho kto má práve čas a chuť na dizajn daného produktu. Vytvoríme si prvotný prototyp, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje malé chybičky alebo detaily, ktoré treba zmeniť. Takto postupujeme až kým máme finálny prototyp. To záleží od komplexnosti produktu a nových detailov, s ktorými ešte nemáme skúsenosti.
Keď máme finálny prototyp, premyslíme si spôsob ako ho predstavíme a prinesieme na trh a dáme vyrobiť väčší počet kusov našim šikovným výrobcom 4frommedia do Prievidze.
Aké je poslanie / cieľ Lebo Mädveď a kam by ste ho chceli posunúť?
Našim cieľom je vytvárať zmysluplné produkty, presne tak ako to bolo pri vzniku ako náučno zábavný produkt pre Jurajovho brata. Zmysluplné nie len obsahom ale aj spôsobom a miestom výroby. Chceme vytvárať príležitosti pre vzdelávanie, pomáhať ľuďom rozvíjať vedomosti, schopnosti a porozumenie netradičnou, hravou formou, ktorá je prirodzená a zrozumiteľná pre každého človeka. Nakoľko všetci pochádzame z architektonického prostredia, ako víziu do budúcnosti, by sme chceli tento koncept náučno-zábavných aktivít a produktov preniesť viac do priestoru. Ísť do väčších rozmerov a odvážnejších projektov, kde prinútime ľudí sa hýbať, nie len sedieť pri stole.
Kde všade môžeme nájsť Vaše produkty?
Náš prvý rok sa niesol najmä v znamení dizajnových trhov v rámci Slovenska. Teraz je to však limitované, preto zvažujeme následné kroky. Onedlho vznikne dlho očakávaný ateliér Lebo Mädveď, kde sa ľudia môžu prísť kedykoľvek pohrať s našimi výrobkami a rovno si ich aj zakúpiť. V tomto momente pripravujeme priestor v rámci retail zóny Novej Cvernovky na prevádzku. Všetky naše produkty ľudia nájdu na našom eshope, kde si ich vedia objednať do celého Československa.
Zasielate ich aj do zahraničia, chcete to posunúť aj mimo Slovenska?
Momentálne sa sústreďujeme hlavne na Slovensko a Česko a pomaly prechádzame aj na medzinárodný trh. Určite máme v pláne ísť aj do celého sveta postupne. Každý si predsa zaslúži doma jedného Mädveďa. 🙂
Pripravujete niečo nové pre Vašich zákazníkov v roku 2020?
Momentálne dokončujeme Mapucle celého sveta v troch rôznych veľkostiach a teda aj obtiažnostiach. V blízkom čase chceme tento produkt priniesť na trh prostredníctvom crowdfundingovej kampane, kde si ľudia budú môcť pred kúpiť jednotlivé hry a tak nás podporiť, žiaľ aj nás zasiahla a ovplyvnila situácia ohľadom Covid 19. Mnohí zákazníci sa nás pýtajú na spôsob ako si to môžu zavesiť na stenu aby im to zdobilo interiéry, kým sa s tým nehrajú. Preto chceme začať vyrábať rozoberateľné rámy pre jednotlivé Mapucle, ktoré budú tak ako naše produkty vizuálne minimalistické a jednoduché na používanie.
V dnešnej situácii človek nevie ako bude svet vyzerať o 2-3 mesiace. V každom prípade sa máte na čo tešiť, keďže náš čas využívame naplno. Presne tak aj vznikol počas karantény nový produkt Mapucle Celý Svet. Všetky novinky viete sledovať na našich sociálnych sieťach facebook alebo Instagram.
Ďakujeme za nahliadnutie za oponu tvorby Lebo Mädveď.