Bezpečnosť a zdravie detí je pre každého rodiča to najdôležitejšie a práve cestná premávka je ten priestor, kde treba dbať na zvýšenú opatrnosť. Ako ale naučiť netrpezlivé a rozšantené deti bezpečnému správaniu pri ceste do školy či na krúžok?
Deti sú zrkadlom dospelákov
nNajvyšší čas viesť deti k bezpečnosti v cestnej premávke je už v útlom veku, kedy si osvojujú základné návyky. V každom veku sa však najviac naučia napodobňovaním. Ak dospeláci nerešpektujú pravidlá cestnej premávky, prechádzajú cez cestu mimo priechod pre chodcov, navyše na červenú, tak s vysokou pravdepodobnosťou nebudú robiť inak ani ich deti.
nPreto okrem neustáleho pripomínania deťom, že si majú dať na cestu do školy reflexné pásky, ich radšej neustále nosme aj my. Nielenže vštepíme deťom dobré návyky, ale zároveň si zvýšime aj vlastnú viditeľnosť na ceste.
Zábavné vzdelávanie
nNajlepšie sa učíme, keď ani netušíme, že sa učíme. A o deťoch to platí rovnako. Použite na výučbu pravidiel cestnej premávky rôzne hry či hračky. Môžete začať doma stolovými hrami, ktoré slúžia práve na tento účel.
nA čo tak deti pustiť za volant a nechať ich vyskúšať si na vlastnej koži rôzne dopravné situácie? Samozrejme, nie vo vašom aute, ale na špeciálnych detských ihriskách. Tam si môžu prežiť cestnú premávku v rôznych rolách – ako vodič auta, bicykla či ako chodec.
nAni v takejto cestnej premávke nezabúdajte deťom pripomínať dôležitosť reflexných prvkov a viditeľnosti. Hoci ide o hru, treba sa správať ako v skutočnej premávke a nezabúdať ani na detaily.
Zdroj: www.altima.sk
Online zábava
nVzdelávacie a zábavné videá sú ďalším nenásilným spôsobom učenia sa. Predsa len je lepšie, ak je čas strávený pri počítači či televízii využitý aj na vzdelávanie. Ponúknite svojim potomkom videá s tematikou dopravnej bezpečnosti.
nMôžete začať chytľavými pesničkami o doprave, napríklad piesňou Na ceste od Mira Jaroša. Nájdete však aj rôzne kanály zahraničných animovaných piesní či riekaniek. Pripravte sa však na riziko, že si ich budete v hlave neustále prehrávať aj vy.
nZa pozretie určite stojí aj slovenský kanál Stoj, pozor, choď, prostredníctvom ktorého sa deti učia priamo od dopravných policajtov. Ide o veľmi vydarené a zrozumiteľné videá. Podobne je na tom aj český kanál Bezpečné cesty, kde deti jednotlivými dopravnými situáciami sprevádza animovaný tučniak.
Vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať
nKeď už ste s deťmi v skutočnej cestnej premávke, či už ako chodec alebo vodič, vysvetľujte im, čo robíte a prečo to robíte. Keď idete autom, ukážte im, že treba zastaviť pred priechodom a pustiť chodcov. Upozornite ich však aj na opačnú situáciu – chodci sa najskôr museli ubezpečiť, že je naozaj bezpečné takto prejsť.
nVýhodou je, že deti sa dokážu veľmi rýchlo učiť. Veď už dvojročné vedia rozoznať červenú a zelenú na semafore a pochopiť, čo znamenajú panáčikovia na ňom. Počas prechádzky ich pokojne nechajte rozhodovať o tom, čo treba v danej situácii spraviť a tiež vysvetliť prečo. Samozrejme, situáciu majte neustále pod kontrolou, keby sa vyskytlo niečo nebezpečné.
Zdroj: www.altima.sk
Ešte o niečo lepšie sústredenie
Okrem pripomínania pravidiel cestnej premávky, ich trénovania či vysvetľovania je podstatné sústredenie. O to viac u detí, keďže ich myšlienky dokážu veľmi rýchlo uletieť do vlastného sveta bez dopravných pravidiel. Preto je dôležité pripomínať im, aby sa plnohodnotne sústredili na to, čo robia.
nNevraviac o tom, že mobily majú mať pri priechode cez cestu vo vrecku, rovnako aj slúchadlá. Hudba, hry či scrollovanie na sociálnych sieťach rozhodne nie je vhodným riešením nezáživnej cestnej premávky.